25 listopada 2016

Sport dla każdego, ale nie ten sam!

Właściwie wszyscy ludzie cieszący się dobrym zdrowiem są zaangażowani w jakąkolwiek formę aktywności fizycznej. Co więcej, osoby aktywne deklarują dobre samopoczucie znacznie częściej niż osoby prowadzące siedzący tryb życia.

Nawet rekreacyjne uprawianie sportu pomaga walczyć ze
stresem, obniżonym nastrojem i depresją. Osoby aktywne cechuje znacznie niższe ryzyko
zachorowania na choroby przewlekłe a nawet zwykłe przeziębienia. Jak jednak wybrać sport odpowiedni dla siebie?

Kiedy wybieramy zajęcia sportowe dla dziecka jest to czysty eksperyment: dziecko polubi
to, co wybraliśmy, lub nie. Dzieci, nie mając za sobą żadnych doświadczeń, chętnie próbują różnych dyscyplin. Inaczej jest z nami – dorosłymi. Jeśli właśnie dziś chcesz zacząć się ruszać, ale zaczynasz od zera – przedstawiamy kilka wskazówek, jak zacząć aktywną ścieżkę i pozostać na niej z przyjemnością.

Zacznij od tego, co lubisz
Pierwszym krokiem może być zastanowienie się, który sport najbardziej podobał ci się w dzieciństwie. Czy nadal go lubisz? A może jest coś, czego zawsze chciałaś spróbować, ale nie miałaś okazji? Sport ma być przede wszystkim przyjemnością, więc zacznij od tego, co najbardziej cię kręci!

Zwróć uwagę na swój charakter
Jeśli jesteś spokojnym typem lubiącym działanie w pojedynkę, nie zmuszaj się do gry w kosza czy
rugby. Może dla ciebie bardziej odpowiedni jest taniec solo, bieganie, rower albo ścianka wspinaczkowa? Jeżeli natomiast szybko się nudzisz i jedyne, co się napędza, to ciągła akcja i rywalizacja, wybierz energiczny sport drużynowy albo np. squash.

Pomyśl, jaki cel chcesz osiągnąć
Sport, oprócz tego że jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu, ma też przynieść pożądane efekty. Może pomóc schudnąć, poprawić kondycję i wytrzymałość, usprawnić ciało po kontuzji czy zrelaksować. W zależności od tego, co chcemy osiągnąć, powinniśmy postawić na inny rodzaj sportu.

Czy ten sport jest dla mnie? Miniporadnik

Jazda na rowerze
Zalety: doskonały typ aktywności, który nie obciąża stawów i spala sporą dawkę kalorii. Korzystnie wpływa na prace układu krążenia. Wady: dobrej jakości rower to spory wydatek. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z rowerem, wystarczy wypożyczyć go z miejskiej wypożyczalni lub kupić bardzo podstawowy, uniwersalny model. Jak każdy sprzęt, rower należy serwisować i naprawiać w razie konieczności, co również może wiązać się z dodatkowymi wydatkami. Pamiętajmy też o tym, że poza rowerem konieczny będzie kask!

Gimnastyka z DVD lub wideo online
Zalety: przede wszystkim dostępność – tego typu ćwiczenia nie wymagają żadnych dodatkowych nakładów poza naszym czasem i chęcią. Możesz ćwiczyć, kiedy tylko masz na to ochotę – plan zajęć ustalasz sam i nie ogranicza cię np. grafik fitness klubu. Wady: brak obecności „żywego” instruktora. Początkujący mogą nie być w stanie powtórzyć ćwiczenia tak dokładnie, jak jest to wskazane. Co gorsza, może to prowadzić do kontuzji!

Siłownia
Zalety: dobra siłownia oferuje szeroki zakres zajęć o różnym tempie i poziomie zaawansowania. Dzięki temu możesz dopasować trening do nastroju i możliwości danego dnia. Wady: karnety bywają drogie, a same kluby dość zatłoczone szczególnie w typowych godzinach popołudniowych. Początkujący oraz osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy mogą nie czuć się komfortowo w grupie innych ćwiczących.

Ćwiczenia na sprzęcie sportowym w domu
Zalety: jeśli posiadamy bieżnię, rower czy orbitrek, przede wszystkim nie musimy wychodzić z domu, żeby poćwiczyć, co świetnie sprawdza się np. w przypadku rodziców małych dzieci czy osób, które nie maja żadnych ośrodków sportu w okolicy. Dodatkowo ćwicząc np. na orbitreku możemy oglądać ulubiony serial, dzięki czemu samo ćwiczenie jest jeszcze przyjemniejsze. Wady: taki sprzęt niestety bywa dość kosztowy, zwłaszcza jeśli stawiamy na jakość, oraz zajmuje sporo miejsca. Przemyśl też, czy jesteś dość zmotywowany, aby ćwiczyć samemu i zawsze w tym samym miejscu.

Bieganie
Zalety: bieganie to świetny trening na spalanie kalorii, poprawę wydolności układu krążenia oraz wzmocnienie kości. Potrzeby sprzętowe są minimalne – wystarczy dres i dobre buty (co nie znaczy drogie!). Wady – jeżeli masz dużą nadwagę lub otyłość, zacznij od marszu, ponieważ bieganie może zbytnio obciążać stawy. Po zrzuceniu kilku kilogramów możesz przejść do marszobiegów.

Pływanie
Zalety: to doskonała aktywność dla osób otyłych, starszych czy po kontuzjach. Nie obciąża stawów, a pracuje niemal całe ciało. Dodatkowo przebywanie w wodzie dodatkowo działa relaksująco i wyciszająco. Wady: pływania trzeba się nauczyć, więc jeśli jeszcze tego nie opanowałeś, będzie potrzebne kilka lekcji. Poza tym podczas pływania spalisz mniej kalorii niż np. podczas biegania.

Sporty drużynowe, np. siatkówka
Zalety: oferują dużo zabawy oraz szanse zawarcia nowych znajomości. Dużo łatwiej zmotywować się do aktywności, jeżeli czerpiemy radość z ćwiczeń. Sporty te najczęściej wymagają biegania, szybkich reakcji, a tym samym spalają sporo kalorii. Wady: przede wszystkich ryzyko kontuzji.

Spacer/Marsz
Zalety: jest to idealna forma aktywności dla początkujących, otyłych oraz cierpiących na choroby
układu oddechowego czy krążenia. Nie potrzeba żadnego sprzętu poza motywacją. Chodzić można
samemu, z przyjacielem czy grupowo – wszystko zależy od ciebie! Wady: chodzenie jest mało dynamiczne, więc może szybko się znudzić. Aby temu zapobiec, zmieniaj trasę i tempo, możesz też przygotować ulubioną muzykę lub audiobooka, który uprzyjemni ci trening. Przed niski poziom intensywności spalanie kalorii jest mniejsze, ale za to maszerować można codziennie!

Wróć