Wiele osób zadaje sobie pytanie ile trwa detoks. Trzeba podkreślić, że jest to sprawa indywidualna. Jednak detoks zasadniczo trwa od trzech do pięciu dni. Prawdziwie profesjonalny detoks prowadzony jest pod opieką lekarza.
Informacje o detoksie
Czuwa on nad stanem zdrowia osoby uzależnionej podczas całego procesu detoksu. Jest to bardzo ważne, ponieważ pojawia się u niej tzw. zespół odstawienny, który charakteryzuje się bólem mięśni, biegunkami, nadmierną potliwością, zaburzeniami pracy serca. Dojść do tego może agresja, halucynacje czy drgawki padaczkowe. Trzeba podkreślić, że sam detoks to dopiero początek drogi wyjścia pacjenta z uzależnienia. Gdy ciało pacjenta jest już oczyszczone z toksyn można przystąpić do długiej psychoterapii. Dobrze przeprowadzony detoks powinien poprawić ogólny stan zdrowia pacjenta i przeciąć ciąg alkoholowy. Dlatego wydaje się, że detoks przeprowadzany w warunkach domowych może być niewystarczający. Tymczasem w kraju działa wiele klinik zajmujących się detoksem w sposób profesjonalny. Można je znaleźć po zasięgnięciu porady u lekarza rodzinnego lub za pomocą Internetu. Do konkretnej kliniki można zostać przyjętym po okazaniu odpowiedniego skierowania. Niekiedy na detoks i odwyk skieruje sąd. Obecnie wiele ośrodków terapii uzależnień prowadzi strony internetowe, na których można dowiedzieć się wszystkiego o kolejnych etapach wyjścia z uzależnienia. Warto zastanowić się jak wygląda pobyt osoby uzależnionej w ośrodku terapii uzależnień.
Podczas przyjęcia do ośrodka pielęgniarka przeprowadza wywiad
Z osobą uzależnioną od alkoholu rozmawia psychiatra. Wykonywany jest także pomiar poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Na tej podstawie można zlecić wykonanie potrzebnych badań i zaplanować kolejne etapy leczenia. Pacjent dowie się ile trwa detoks i jakie kroplówki oraz tabletki będą mu podawane. Wśród leków podawanych pacjentom przechodzącym detoks wyróżnić można leki przeciwpadaczkowe, uspokajające i wyrównujące poziom elektrolitów. Odpowiednio przeprowadzony detoks powinien nie tylko oczyścić organizm z toksyn, ale też poprawić ogólny stan zdrowia osoby uzależnionej. Powinna ona osiągnąć stan trzeźwości i powoli odzyskiwać kontrolę nad swoim życiem. Po jakimś czasie będzie mogła wrócić do swojej rodziny i miejsca pracy. Dlatego bardzo ważne jest, aby rodzina osoby uzależnionej wiedziała, w jaki sposób może jej pomagać i czego od niej wymagać. Bliscy osoby uzależnionej muszą zdać sobie sprawę z tego, że każde uzależnienie jest poważną chorobą, która musi być leczona przy pomocy specjalistów.