zarzadzaniekaloriami.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie i diecie

gdzie dokładnie boli serce
Zdrowie

Gdzie dokładnie boli serce?

Spośród wielu różnego rodzaju dolegliwości, które mogą dręczyć osoby w różnym wieku, te związane z sercem i układem krwionośnym zazwyczaj wywołują najwięcej niepokoju. Nic w tym zaskakującego – serce jest niezwykle ważnym narządem i każdy wie, że jakiekolwiek problemy z sercem mają poważne konsekwencje dla zdrowia i życia człowieka.

Gdzie dokładnie boli serce?

Jednakże nie należy szybko panikować jeżeli zauważy się u siebie objawy, które mogą wskazywać na to, że serce jest w gorszym stanie niż się zakładało poprzednio. Dotyczy to zwłaszcza bólu w klatce piersiowej, który choć zawsze powinien być traktowany poważnie, może występować w bardzo różnych odsłonach. Nie zawsze także wiąże się z dolegliwościami sercowymi. Mało bowiem osób wie tak naprawdę gdzie dokładnie boli serce i czym charakteryzuje się ból związany, na przykład, z zawałem.
Otóż przy wstępnym diagnozowaniu bólu w klatce piersiowej zawsze należy wziąć pod uwagę jego dokładne położenie. Klatka piersiowa ma bowiem skomplikowaną strukturę i znajduje się w niej wiele innych przyczyn bólu niż tylko serce.
Serce tymczasem nie jest położone idealnie po środku klatki piersiowej. Jest nieco przesunięte w lewą stronę, osłaniane przed urazami przez kość zwaną mostkiem. Zatem to gdzie dokładnie boli serce to obszar po lewej, zaraz za mostkiem, który każdy może łatwo wyczuć za pomocą swojej dłoni. Jeżeli ktoś odczuwa jakiekolwiek bóle lub skurcze w tym rejonie, faktycznie może okazać się, że z sercem dzieje się coś niepokojącego. Jednakże jeżeli ból jest ograniczony do innych części klatki piersiowej, można śmiało założyć, że nie jest on wynikiem jakikolwiek problemów sercowych.

Diagnostyka bólu

Diagnostykę bólu odczuwanego w klatce piersiowej znacząco utrudnia jednak jej budowa. Nawet w przypadku odczucia bólu w miejscu położenia serca nie ma gwarancji, że ból naprawdę jest związany z samym sercem. Może bowiem równie dobrze pochodzić od jednego z narządów zaraz obok. Jednakże w takich sytuacjach warto jest wiedzieć co zrobić dalej.
Jeżeli ból występuje jako jednorazowe ukłucie i nie powraca, można go zlekceważyć. Jednakże jeżeli pojawiają się ataki bólu lub występuje on chronicznie, jest to już dolegliwość, której na pewno nie można zignorować. Konieczna jest wtedy jak najszybsza wizyta u lekarza, który skieruje pacjenta na niezbędną kontrolę kardiologiczną. Dzięki temu można się upewnić, że serce jest w dobrym stanie i nie dochodzi do poważnych zmian chorobowych. Zatem warto wiedzieć gdzie dokładnie boli serce i tym samym rozpoznać sytuację, w której konieczna jest pomoc lekarska.