zarzadzaniekaloriami.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie i diecie

Poznaj przyczyny i objawy łuszczycy skóry głowy
Porady

Poznaj przyczyny i objawy łuszczycy skóry głowy. Jakie wybierać szampony na łuszczycę?

Łuszczyca skóry głowy jest chorobą uciążliwą, która powoduje duży dyskomfort. Często pojawia się też swędzenie, a nawet pieczenie. Choć jest to choroba przewlekła, to dzięki odpowiedniej pielęgnacji można doprowadzić do remisji. Dziś przedstawimy Wam przyczyny, ale i objawy łuszczycy skóry głowy. Doradzimy też jaki szampon wybrać.

Przyczyny i objawy łuszczycy skóry głowy 

Lekarze do teraz jednoznacznie nie stwierdzili jaka jest dokładna przyczyna łuszczycy. Niewątpliwie ryzyko rośnie, jeżeli ktoś z Waszej rodziny choruje właśnie na łuszczycę. Przyczyną tej choroby mogą być zaburzenia występujące w układzie odpornościowym, a nawet czynniki środowiskowe. Infekcje wirusowe bądź bakteryjne także zwiększają ryzyko, podobnie jak silny stres. Trzeba wiedzieć, że objawy łuszczycy skóry głowy są bardzo charakterystyczne. Najczęściej pojawia się świąd, pieczenie, a następnie czerwone grudki oraz suche łuski. Zmiany mogą przenosić się również na czoło, kark czy okolice uszu. Może też pojawić się objaw wypadania włosów. Na szczęście dzięki odpowiedniej pielęgnacji możecie skutecznie pozbyć się łuszczycy nawet na wiele lat. 

Jakie szampony na łuszczycę są najskuteczniejsze?

Warto wiedzieć, że szampony na łuszczycę rzeczywiście mogą poprawiać stan skóry. Powinny w swoim składzie mieć choćby kwas salicylowy. Wykazuje on silne działanie złuszczające, a do tego łagodzi stany zapalne i nawilża. Regularne stosowanie takiego kosmetyku zmniejsza ilość łusek. Szampon na łuszczycę powinien mieć naturalny skład, a więc należy wybierać kosmetyki, które nie mają w składzie konserwantów takich jak SLES czy SLS. Do łagodzenia objawów łuszczycy bardzo dobrze sprawdzają się ekstrakty roślinne. Zatem szampon przeciw łuszczycy bez recepty powinien mieć w sobie choćby ekstrakt z czarnej rzodkwi, a także ekstrakt z ziół np. rozmarynu czy szałwii. 

Co jeszcze należy wiedzieć o leczeniu łuszczycy?

Szampon na łuszczycę jest podstawą codziennej pielęgnacji w przypadku występowania tej choroby. Jednocześnie gdy pojawia się bardzo intensywny świąd, który prowadzi do wypadania włosów, to należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem dermatologiem. W niektórych przypadkach konieczne jest wprowadzenie antybiotykoterapii. Zwróćcie też uwagę na swoją dietę. Jedzenie fast foodów może nasilać objawy i zwiększać świąd. Dieta powinna być lekkostrawna i oparta na dużej ilości warzyw.       

Materiał zewnętrzny