Olej z czarnuszki to idealny sposób na naturalne wzmocnienie organizmu, z którego chętnie korzystają ludzie na całym świecie. Co więcej, naturalny olej z czarnuszki swoją niekwestionowaną popularność zawdzięcza wielu prozdrowotnym właściwościom. Dlatego warto wiedzieć jakie zastosowanie posiada olej z czarnuszki i jak należy go stosować, aby sobie nie zaszkodzić.
Olej z czarnuszki zastosowanie
Mnogość możliwych zastosowań oleju z czarnuszki jest naprawdę imponująca. Substancja ta przejawia bowiem działania antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, a nawet przeciwalergiczne. Olej z czarnuszki można z powodzeniem stosować także na wzmocnienie odporności lub jako dodatek do diety mającej na celu obniżenie cholesterolu. Olej z czarnuszki polecany jest również przy wielu chorobach związanych z zaburzeniami pracy wątroby, pomaga też skutecznie obniżyć ciśnienie krwi. Ponadto olej z czarnuszki zaleca się spożywać przy wszelkiego rodzaju infekcjach bakteryjnych, można również wspomagać się olejem z czarnuszki podczas walki z grzybicą lub zakażeniami pasożytniczymi. Dodatkowo olej z czarnuszki mogą z powodzeniem stosować chorzy na cukrzycę oraz osoby posiadające problemy z zalegającą w płucach wydzieliną. Co więcej, czarnuszka, będąca głównym składnikiem oleju z czarnuszki wykazuje także działanie przeciwnowotworowe. Prozdrowotne działanie oleju z czarnuszki i jego naturalne pochodzenie sprawia, że praktycznie każdy może go stosować w swojej diecie, nie powinny go spożywać jedynie kobiety w ciąży i dzieci poniżej 3 roku życia.
Olej z czarnuszki dawkowanie
Specjaliści zalecają spożywać nie więcej niż jedną lub dwie łyżeczki oleju z czarnuszki dziennie. Przy czym olej z czarnuszki nie ma wyrazistego smaku i nie każdemu może przypaść do gustu, dlatego można go dodać do innych potraw na przykład do sałatek. Jeśli jednak zdecydujemy się na spożycie samego oleju, można zacząć od stosowania kilku kropel na łyżeczkę, a z czasem zwiększać dawkowanie, aż dojdziemy do rekomendowanej dobowej dawki. Co ważne olej z czarnuszki jest tłoczony na zimno, w związku z czym jego podgrzewanie jest wysoce niewskazane. Należy go spożywać wyłącznie w surowej formie i przechowywać w temperaturze 5-10ºC. Oleju z czarnuszki można też używać jako dodatek do szamponu, by wzmocnić włosy lub nałożyć go bezpośrednio na skórę, gdy na przykład zmagamy się z trądzikiem. Jeśli natomiast stosujemy olej z czarnuszki w celach leczniczych, to powinniśmy wielkość przyjmowanej dawki ustalić z lekarzem i dokładnie przestrzegać wyznaczonych zaleceń. Ciekawą pomysłem może być także spożywanie specjalnych żelowych kapsułek zawierających olej z czarnuszki, jest to wygodna alternatywa dla tradycyjnego oleju, a kapsułki należy dozować zgodnie z zaleceniami producentów.
Wszechstronne zastosowanie oleju z czarnuszki oraz jego dobroczynny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu sprawia, że jest to bardzo popularny składnik zdrowej diety. Dlatego warto stosować olej z czarnuszki, nie tylko będąc chorym, ale i profilaktycznie, aby wzmocnić swój organizm i zachować dobrą formę.