zarzadzaniekaloriami.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie i diecie

Jak wzmocnić stawy
Zdrowie

Jak wzmocnić stawy? Poznaj sposoby na zdrowe stawy

Problemy ze stawami mogą mieć różne podłoże: niewłaściwa dieta, brak ruchu, przeciążenie, a także dawne urazy powodują, że stawy sprawiają codzienne problemy. Bolą, są sztywne, mają ograniczoną ruchomość. Warto w codziennym życiu wprowadzić dobre nawyki, które mają nie tylko działanie profilaktyczne, ale mogą również przyczynić się do regeneracji już uszkodzonych i chorych stawów.

Aktywność fizyczna

Siedzący tryb życia ma wręcz zabójczy wpływ na nasze stawy. A bardzo często osoby, które zaczynają odczuwać dolegliwości z ich strony, ograniczają ruch, aby nie pogłębiać bólu. Tymczasem jest wręcz przeciwnie – brak ruchu powoduje jeszcze większe problemy. Dla zdrowych stawów ważna jest regularna aktywność fizyczna, która poprawia kondycję całego organizmu, dotlenia i wspomaga krążenie, co ma wpływ na regenerację uszkodzeń w stawach. Ćwiczenia na zdrowe stawy powinny polegać na regularnych, płynnych ruchach, dlatego też polecaną aktywnością fizyczną są takie sporty, jak jazda na rowerze, joga, pilates, nordic walking i pływanie.

Zdrowe odżywianie

Na kondycję stawów duży wpływ ma prawidłowa dieta, bogata we wszystko, co jest budulcem stawów i kości. Warto przyjrzeć się nawykom żywieniowym i w razie potrzeby zmienić je na lepsze. W diecie na stawy pożądane są duże ilości białka, w szczególności kolagenu, który wpływa na wytrzymałość i elastyczność stawów. Ważne są również takie minerały, jak wapń, cynk i fosfor oraz witamina D, która chroni kości przed osteoporozą.

Odpowiednie nawyki

Kiepski wpływ na zdrowie stawów mają niewłaściwe nawyki, na które zwykle nie zwracamy uwagi. Tymczasem nasze stawy może obciążać długa praca stojąca, noszenie ciężkich torebek lub zakupów w jednej torbie i z jednej strony ciała, zgarbiona pozycja podczas oglądania telewizji czy pracy przy komputerze. Dobrze jest uważać na stawy podczas codziennych czynności i w miarę możliwości je odciążać.

Maść na stawy i inne specyfiki wspomagające

O zdrowie stawów można również zadbać, stosując suplementy i preparaty, które dostarczają im niezbędnych substancji budulcowych. Maść na stawy przyda się w momencie, gdy pojawiają się dolegliwości bólowe. Nie warto wtedy czekać, aż same miną – najlepiej od razu zastosować preparat, który zadziała kojąco, przeciwbólowo, a przy tym dostarczy stawom tych substancji, których brak negatywnie wpływa na ich zdrowotność. Wybierając maść na stawy, warto zwrócić uwagę na to, by był to preparat o sprawdzonym składzie, kupiony w aptece. 

Materiał partnera