zarzadzaniekaloriami.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie i diecie

kiedy posiłek po kolonoskopii
Zdrowie

Jak powinien wyglądać posiłek po kolonoskopii?

W przypadku kolonoskopii dieta odgrywa bardzo ważną rolę. Jest częścią przygotowania do zabiegu, które ma mu zapewnić najwyższą wiarygodność. Przed badaniem pacjent musi dokładnie oczyścić jelita, tak więc zaleca się mu stosowanie dość rygorystycznej diety. Należy zacząć ją prowadzić już na tydzień przed zabiegiem. Dieta powinna być wtedy jak najbardziej lekkostrawna, tak więc należy z niej wyeliminować pokarmy tłuste (np. wieprzowinę i wołowinę), produkty wzdymające (kapusty i strączki) oraz potrawy smażone, zwłaszcza te smażone na głębokim tłuszczu. A jak wygląda postępowanie po przeprowadzonym zabiegu? Kiedy posiłek po kolonoskopii można spokojnie zjeść i jak dokładnie powinien on wyglądać?

Obciążenie dla organizmu

Kolonoskopia jest badaniem mocno obciążającym dla organizmu. Z tego względu tuż po przeprowadzeniu zabiegu pacjent nie powinien samodzielnie wracać do domu. Raczej nie wolno mu również udać się do pracy. Jego organizm potrzebuje odpoczynku, by móc się zregenerować, dlatego najlepiej pozwolić sobie na pozostanie w domu i wypoczywać we własnym łóżku. Po zabiegu pacjentom mogą dokuczać pewne drobne dolegliwości, takie jak wzdęcia, skurcze czy bóle brzucha. Dozwolone jest wtedy sięgnięcie po środki przeciwbólowe, które złagodzą i zminimalizują te przykre i nieprzyjemne objawy. Postępowanie po zabiegu uwzględnia również zastosowanie odpowiedniej diety.

A jak ona powinna wyglądać i z czego może się składać?

Pacjenci zwykle zastanawiają się nad tym, w którym momencie po przeprowadzonym badaniu mogą w końcu zjeść jakąś potrawę. Kiedy posiłek po kolonoskopii może więc nastąpić? Otóż zaleca się go spożyć średnio po dwóch lub trzech godzinach liczonych od momentu zakończenia badania. Dopiero wtedy można się czegoś napić (najlepsza będzie oczywiście zwykła woda) i przygotować sobie jakiś lekki posiłek. Na pewno nie powinno być to nic ciężkiego czy obciążającego dla jelit. Potrawy nie należy więc smażyć i tworzyć jej z tłustych oraz wysokokalorycznych produktów spożywczych. Posiłek powinien być lekki, by jelita mogły z łatwością go przerobić i strawić. Jeżeli chce się w nim uwzględnić warzywa czy owoce, powinno się je zawsze gotować.

Jeszcze przez kilka dni po wykonanej kolonoskopii pacjent powinien pozostawać na diecie lekkostrawnej. Niedozwolone są dla niego w tym czasie nawet produkty pełnoziarniste, a także orzechy i duże ilości owoców, gdyż tego rodzaju pokarmy zawierają dużo błonnika pokarmowego, który nie jest w tej sytuacji wskazany. Po upływie dwóch czy trzech dni można już wrócić do swojego standardowego trybu żywienia.