zarzadzaniekaloriami.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie i diecie

jak ułożyć sobie dietę
Odchudzanie

Jak ułożyć sobie zbilansowaną dietę?

Nie trzeba płacić dużych pieniędzy za wizyty w gabinetach dietetycznych czy za drogie jadłospisy, by chudnąć i robić to mądrze oraz racjonalnie. Jak ułożyć sobie dietę? Należy oprzeć ją na podstawowych wartościach odżywczych i zadbać o to, by składała się ze zróżnicowanych produktów, aby niczego w niej nie brakowało. Dobra dieta nie może być nudna czy monotonna. Na takim jadłospisie nikt bowiem nie byłby w stanie wytrwać dłużej niżeli jednego tygodnia bądź maksymalnie jednego miesiąca. Im więcej kolorów i pokarmów pojawi się na talerzu, tym większa szansa na dostarczenie do organizmu wszystkich niezbędnych mu substancji odżywczych. A dobrze odżywiony organizm sam zaczyna świetnie funkcjonować. Dzięki temu człowiek czuje się lepiej i ma więcej energii, a także przestaje narzekać na nadmierny apetyt, który doprowadza do sięgania po słodycze i zakazane przekąski.

Zdrowa dieta to nie reżim

W żadnym wypadku nie należy jej tak traktować, gdyż takie podejście jedynie zniechęca do odchudzania. Zdrowa dieta to zdrowy styl żywienia, który wpływa pozytywnie na każdy element organizmu – poprawia samopoczucie, dba o wygląd i dostarcza całą masę niekończącej się energii, gotowej do spożytkowania. Osoby, które odżywiają się w sposób racjonalny i właściwy, nie są w stanie pojąć, jak inni mogą sięgać po fast-foody czy słodycze, które nic im nie dają, a tylko ciągną ich w dół. Warto zmienić swoje nastawienie do jedzenia. Żywność nie powinna sprawiać przyjemności, a powinna zaspokajać głód i odżywiać organizm. Należy ją wybierać z myślą o własnym zdrowiu. Tak naprawdę każdy człowiek intuicyjnie wie, po co powinien sięgnąć w sklepie, by jego dieta była zdrowa i dobra, tyle że często daje się skusić na inne wyroby. Z tymi pokusami można jednak walczyć. Warto to robić małymi krokami, aby na spokojnie wyrabiać sobie zdrowe i prawidłowe nawyki żywieniowe.

Jak ułożyć sobie dietę?

Na pewno pomagają w tym specjalne aplikacje, które można ściągnąć na telefon oraz darmowe programy komputerowe. Chodzi oczywiście o te przeznaczone do układania jadłospisów. Nieraz korzystają z nich sami dietetycy, zajmujący się tworzeniem zdrowych diet dla pacjentów. Tego rodzaju aplikacje i programy zawierają bogatą bazę produktów, z których można dowolnie układać swoje potrawy, sprawdzając od razu, jaką mają one wartość odżywczą oraz wartość kaloryczną. Nieraz dostępne są także gotowe dania, zdecydowanie ułatwiające tworzenie diety. Z pomocą takich programów każdy jest w stanie samodzielnie stworzyć dla siebie idealny jadłospis.