To normalne, że cykl dorosłej kobiety trwa od 24 do 38 dni, a nastoletniej dziewczyny 38 dni lub dłużej. Każda kobieta jest inna i cykl może się zmieniać z miesiąca na miesiąc.
W niektórych miesiącach Twój cykl może trwać dłużej lub krócej niż w poprzednim miesiącu lub może rozpocząć się wcześniej lub później. Czasami możesz mieć nawet dwa okresy w jednym miesiącu.
Jeśli twoje cykle znajdują się na krótszym końcu spektrum, możesz mieć okres na początku i na końcu miesiąca bez powodu do niepokoju.
Okres po 2 tygodniach – dlaczego?
Jeśli wystąpi krwawienie poza normalnym cyklem, na przykład okres po 2 tygodniach, pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić, jest ustalenie, czy jest to plamienie czy krwawienie miesiączkowe. Zwiększone krwawienie może być powodem krótszego cyklu miesiączkowego lub problemem zdrowotnym. Potencjalne przyczyny krótszego cyklu to:
– brak owulacji,
– endometrioza
– nadczynność tarczycy,
– niedoczynność tarczycy,
– początek menopauzy,
– mięśniaki macicy lub torbiele macicy,
– skrajna utrata lub przyrost masy ciała,
– stres.
Jeśli zwykle masz regularny cykl, zmiana – na przykład nagłe dwa okresy w miesiącu – może wskazywać na stan chorobowy. Niektóre schorzenia powodują krwawienie, które można pomylić z okresem.
Plamienie może być spowodowane ciążą
Plamienie podczas ciąży może być normalne, ale o każdym takim zdarzeniu należy poinformować lekarza. Niektóre infekcje przenoszone drogą płciową mogą powodować krwawienie, również poronienie to obfite krwawienie. Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży i zaczniesz krwawić podobne do miesiączki, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
Jeśli w Twojej rodzinie występowały mięśniaki, cysty lub wczesna menopauza, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia dwóch miesiączek w miesiącu. Jednym ze skutków zdrowotnych częstszego krwawienia jest niedokrwistość, która występuje z powodu braku żelaza we krwi. Twój lekarz może sprawdzić poziom żelaza podczas wykonywania innych testów w celu ustalenia przyczyny nieprawidłowego krwawienia.
Twoje leczenie będzie zależało od przyczyny częstego krwawienia. Jeśli naturalnie masz krótsze cykle lub niedawno zaczęłaś miesiączkować, nie będziesz potrzebować leczenia. Jeśli problemem jest niedokrwistość, lekarz może zalecić suplementy żelaza. Jednym z możliwych sposobów leczenia zbyt częstych okresów jest antykoncepcja hormonalna. Ten rodzaj antykoncepcji może pomóc regulować miesiączki i rozwiązać problemy z niedokrwistością spowodowaną obfitym krwawieniem.
Częstsze krwawienia mogą być również objawem nowotworu narządów rodnych. Szczególnie jeśli dotyczy kobiety po menopauzie, należy przeprowadzić bardzo dokładne badania. Należy jak najszybciej umówić się na wizytę u ginekologa.