zarzadzaniekaloriami.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie i diecie

przetwory z aronii
Kulinaria

Przetwory z aronii są bogactwem prozdrowotnych składników naturalnych

Medycyna naturalna, oparta na wspomaganiu i leczeniu różnych dolegliwości organizmu substancjami pochodzenia roślinnego, zawsze miała szerokie grono zwolenników. Należy pamiętać o tym, że skuteczność leczenia substancjami naturalnymi polega na profilaktyce i długotrwałej terapii. Oprócz aspektów zdrowotnych wiele roślin posiada także niezwykłe walory smakowe, wykorzystywane w kuchni. Przykładem takiej terapii są przepyszne przetwory z aronii, krzewu o wspaniałych właściwościach leczniczych i smakowych.

Kiedy zbierać owoce aronii i jak je przechowywać?

Krzew aronii to roślina niewymagająca nadmiernej pielęgnacji, łatwa w uprawie. Jej owoce koloru czarnego, na surowo mają specyficzny cierpki smak. Może jest to powód, dla którego nie spotyka się jej często w uprawie działkowej, pomimo jej cennych właściwości.
Owoce krzewu zbiera się w czasie, gdy są one już w pełni dojrzałe, powinny być jędrne i nieuszkodzone. Najlepiej zrobić to już po pierwszych przymrozkach. Zebrane owoce warto na krótki czas umieścić w zamrażalniku, wtedy stracą swoją cierpkość. Otrzyma się wówczas gotowy surowiec do produkcji dżemów, marmolad, nalewek i soków.

Jak zrobić sok z aronii?

Sok z aronii można przygotować w sokowniku. Wcześniej umyte i zasypane cukrem owoce należy zalać wodą i umieścić w sokowniku. Na dole urządzenia umieścić wodę, którą podgrzewa się do wrzenia. Gorąca para wodna uwolni z owoców sok, który należy przelać do wyparzonych słoików lub butelek.
Proces ten można przeprowadzić także w garnku. Umyte i zasypane cukrem owoce należy zalać wodą i gotować około 20 – 30 minut. Po przecedzeniu, sok przelać do butelek lub słoików.
Aby przetwory przetrzymały zimę warto poddać je procesowi pasteryzacji. W tym celu zagotowuje się pełne i zamknięte słoiczki, gotuje się je przez 10 – 15 minut. Po wyjęciu studzi się, postawione do góry dnem.
Sok z aroni jest zdrowym dodatkiem do herbat, bazą do galaretek i nalewek.

Z czym można łączyć aronię?

Dodatkiem do przetworów z aronii mogą być inne owoce, takie jak jabłka, gruszki lub maliny. Przetwory te można także wzbogacać przyprawami takimi jak wanilia, kardamon lub cynamon.
Szczególnym dodatkiem do nalewki z aronii są liście wiśni, które nadają jej bardzo ciekawy i niepowtarzalny walor smakowy.

Jak przygotować nalewkę z aronii z liśćmi wiśni?

Do przygotowania nalewki potrzebne będą:

– 0,5 kg owoców aronii
– 50 liści wiśni
– 0,5l spirytusu
– 1l wody

Umyte owoce i liście zagotowuje się w 1l wody w garnku. Po 15 – 20 minutach gotowania należy odstawić garnek na 10 godzin. Po tym czasie, otrzymany sok odlewa się do osobnego naczynia i dodaje spirytus. W szczelnie zamkniętym pojemniku nalewka, powinna być poddana leżakowaniu na okres 3 – 4 miesięcy.

Właściwości owoców krzewu aronii to bogactwo składników chemicznych takich jak wolne rodniki, bioflawonoidy (witamina P) i flawonoidy (rutyna i kwercetyna). Przeciwdziałają one starzeniu się skóry i przyspieszają jej regenerację. Wspomagają układ odpornościowy oraz obniżają ciśnienie krwii, wzmacniając nacznia krwionośne.