zarzadzaniekaloriami.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie i diecie

przejedzenie skutki
Zdrowie

Skutki przejedzenia i jak sobie z nimi radzić?

Na pewno pamiętasz, jakie uczucia towarzyszą ci po obfitym i wysokokalorycznym posiłku. Na pewno nie są przyjemne. Jest wręcz przeciwnie, bo gdy zjesz za dużo, automatycznie zaczynasz czuć się źle i jedyne, na co masz wtedy ochotę, to na leżenie i czekanie, aż te nieprzyjemne doznania samoistnie miną. Przejedzenie skutki znane są dosłownie każdemu. Zazwyczaj mamy z nimi do czynienia podczas wszelkiego rodzaju imprez, głównie tych rodzinnych, gdy znajomi i rodzina wręcz nakłaniają nas do kosztowania wszystkich smakowitych potraw. A później cierpisz. Wracasz do domu i nie jesteś w stanie podnieść się z łóżka. Jak więc możesz przynieść sobie wtedy chociażby minimalną ulgę?

Czy jest to w ogóle możliwe?

Jeżeli twoja wizyta u rodziny bądź znajomych zakończy się totalnym przejedzeniem, na pewno od razu to odczujesz. Twój układ pokarmowy nie pozwoli ci zapomnieć o tym, co przed chwilą skonsumowałeś. Będziesz czuć się ciężko. Stracisz energię na cokolwiek, odczuwając jedynie senność i olbrzymie zmęczenie. Bardzo możliwe – zwłaszcza jeśli nie odmawiałeś sobie słodyczy – że zaczniesz skarżyć się także na zgagę oraz mdłości, w skrajnych przypadkach nawet i wymioty. Jeżeli natomiast zjedzone pokarmy nie były zbyt wartościowe, może dojść u ciebie do wystąpienia silnych bólów brzucha i zaparć albo wręcz odwrotnie – uciążliwych biegunek. Przejedzenie skutki są naprawdę przykre, dlatego nic dziwnego w tym, że wolałbyś jak najszybciej je wyeliminować. A jesteś w stanie to zrobić. Pomogą ci w tym poniższe sposoby.

Nieprzyjemne objawy

Na pewno po takiej solidnej uczcie masz ochotę się położyć, ale spróbuj oprzeć się pokusie, gdyż pozycja leżąca może jedynie nasilić nieprzyjemne objawy. Lepiej wstań od stołu i spróbuj odrobinę się poruszać. Na pewno nie powinieneś wykonywać żadnych forsownych ćwiczeń fizycznych, które najprawdopodobniej zakończyłyby się zwróceniem spożytego pokarmu, ale możesz spokojnie udać się na spacer albo nawet wykonać lekką jogę na trawienie. Jeżeli nawet na to nie masz siły i ochoty, po prostu wstań i w ten sposób rozprostuj żołądek. Możesz też od razu udać się do kuchni i zaparzyć sobie jakieś zioła, które złagodzą przykre dolegliwości, jednocześnie wspierając twój układ pokarmowy w trawieniu pokarmów. Przejedzenie skutki mogą zostać wyeliminowane z pomocą naparów z mięty, kopru włoskiego bądź dziurawca. Pamiętaj także o piciu wody, której nigdy nie zastąpią żadne herbatki. No i na jakiś czas całkowicie zapomnij o jedzeniu. Twój układ pokarmowy musi teraz po prostu odpocząć.