Wielu z nas kocha jesień i zimę za cudowne i rozgrzewające potrawy. Oprócz smacznej i sycącej zupki dyniowej możemy sobie pozwolić na leczo z imbirem czy różne mięsa w gęstych i rozgrzewających sosach. Warto jednak pamiętać również o pysznym, zdrowym i lekkim deserze.
Lekkie ciasto marchewkowe z dodatkiem cynamonu sprawi, że jesień i zima upłyną nam łagodnie, a każdy wieczór będzie kojarzył się z przyjemnością.
Ciasto marchewkowe na jesień i zimę
Lekkie ciasto marchewkowe jest bardzo proste w przygotowaniu i nie ma wręcz opcji, że komuś nie wyjdzie. Do jego przygotowania przyszykujmy sobie najpierw wszystkie składniki. Trzy średniej wielkości marchewki umyte, obrane i starte na tarce o dużych oczkach, dwa jajka, półtorej szklanki mąki, szklankę cukru, łyżeczkę proszku do pieczenia, cukier waniliowy, pół kostki roztopionego masła, pół łyżeczki cynamonu. Dodatkowo możemy dorzucić garść orzechów włoskich, których smak idealnie będzie pasował do ciasta.
Aby ciasto marchewkowe było delikatne i lekkie, oddzielnym żółtka od białek i te ostatnie ubijmy mikserem na pianę.
Najpierw roztopmy masło w rondelku i zostawmy do wystygnięcia. W dużej misce zacznijmy mieszać ze sobą mąkę, żółtka, masło, cukier. Ucierajmy ze sobą składniki do dobrego połączenia, a następnie dodajmy starte marchewki. po wymieszaniu ich z masą dorzućmy cukier waniliowy i proszek do pieczenia, a na sam koniec pianę z ubitych białek. Nie mieszajmy jej zbyt mocno, chodzi przecież o to, aby wciąż pozostała puszysta i unosiła ciasto do góry. Orzechy możemy dodać tuż przed wyłożeniem na blaszkę, lub po- wtedy delikatnie powpychajmy je w ciasto od góry.
Jak upiec?
Piekarnik nagrzejmy do stu osiemdziesięciu stopni Celsjusza i wstawmy ciasto na mniej więcej godzinę. Zaglądajmy pod koniec pieczenia, czy przypadkiem nie robi się zbyt ciemne i przypieczone u góry.
Tak przygotowane ciasto będzie smakować wszystkim domownikom oraz gościom. Jest to idealne ciasto na zimowe wieczory, gdyż cynamon idealnie rozgrzeje nawet największego zmarzlucha.
Nie każdy jednak może jeść mąkę pszenną i produkty powstające z jej przetworzenia. Taką mąkę w naszym cieście możemy zastąpić na przykład mąką kasztanową lub mąką kokosową. Warto testować nowe smaki i zapachy w kuchni, zwłaszcza jeśli mamy w domu osoby cierpiące na różne alergie pokarmowe.
Niektórzy również zapytają nas, czym mogą zastąpić jajka, gdyż są weganami i nie mają w domu produktów pochodzenia zwierzęcego. W tym celu musimy zakupić siemię lniane i odpowiednio wcześniej zalać je wodą. W ten sposób uzyskamy gęstą i trochę lepką ciecz, która świetnie zwiąże nam ciasto, podobnie jak czyni to białko.