zarzadzaniekaloriami.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie i diecie

zimne dłonie jak leczyć
Porady

Jak leczyć zimne dłonie?

To normalne, że dłonie robią się zimne w momencie zetknięcia się z niską temperaturą powietrza. Jeżeli jednak skóra twoich rąk jest wiecznie przemrożona i to nawet podczas lata czy w momencie, gdy znajdujesz się w zamkniętych pomieszczeniach, najprawdopodobniej stanowi ona dla ciebie poważny problem, którego wolałbyś się pozbyć. Zimne dłonie jak leczyć? Jest na to parę prostych sposobów. Wypróbuj je wszystkie, a być może obejdzie się bez konsultacji u lekarza.

Niska temperatur powietrza

To normalne, że dłonie robią się zimne, gdy wystawiasz swoje ciało na kontakt z niską temperaturą powietrza i uporczywym mrozem. Twój organizm kumuluje wtedy ciepło wokół narządów wewnętrznych. To je stara się ochronić, wskutek czego zabiera ciepło m.in. ze skóry, która momentalnie robi się wtedy zimna. Zimą czy jesienią, gdy wychodzisz z domu na dwór, zawsze powinieneś więc zakładać grubsze rękawiczki. Uważaj na te bez palców. Nie są one bowiem zbyt dobrą ochroną dla dłoni – najlepsze będą te zakryte, które całościowo okryją twoje ręce.

Z jakiegoś powodu zimne dłonie są problemem dokuczającym najczęściej tym osobom, które prowadzą raczej siedzący tryb życia. Zwróć na to uwagę. Jeżeli nie zapewniasz swojemu ciału dostatecznej porcji ruchu, sam spowalniasz krążenie krwi. Nie jest ona w stanie dotrzeć w odpowiedniej ilości do dłoni, które wskutek tego mogą stać się chłodne, a czasem wręcz lodowate. Spróbuj zatem dokonać pewnych zmian w swoim stylu życia. Wprowadź do niego regularny wysiłek fizyczny, który poprawi krążenie krwi. Aktywność nie musi być forsowna, by była skuteczna. Nawet codzienne spacery będą lepsze od ciągłego leżenia na kanapie.

Zimne dłonie jak leczyć?

Zastanów się również nad przyczyną swojego problemu. W niektórych przypadkach może być nią… stres. Zbyt duża jego ilość może bowiem prowadzić do powstania zaburzeń krążenia, a stąd już prosta droga do nabawienia się problemów z zimnymi dłońmi i stopami. Ze stresem można jednak walczyć i można to robić samodzielnie. Naucz się po prostu odpoczywać i każdego dnia przeznaczaj pewną ilość czasu na czysty relaks lub oddawanie się swoim pasjom. Możesz też wypróbować technikę oddychania przeponą. Taka praca z oddechem przynosi rewelacyjne efekty.

Na sam koniec ostatnia rada polegająca na wprowadzeniu pewnych zmian do diety. Zimą i jesienią stawiaj na rozgrzewające potrawy, które będą efektywnie podwyższać temperaturę twojego ciała. Możesz też uzupełniać je ostrymi przyprawami (np. chili lub pieprzem). Racz się także ciepłymi naparami i rozgrzewającymi herbatami z miodem.