zarzadzaniekaloriami.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie i diecie

ćwiczenia z linami
Sport

Ćwiczenia z linami – czym są i co dają?

Ćwiczenia wykonywane przy zastosowaniu specjalnych lin są przede wszystkim jednym z podstawowych elementów treningu crossfitowego. Chwalą się coraz większą popularnością, która wynika z tego, że potrafią wszechstronnie zadbać o ciało. Ćwiczenia z linami wzmacniają dosłownie wszystkie grupy mięśniowe, fantastycznie modelując i rzeźbiąc sylwetkę. Jak jednak zacząć poprawnie je wykonywać i dlaczego rzeczywiście warto to robić?

Ćwiczenia z linami

Ćwiczenia, przy których używa się lin, już z boku wyglądają naprawdę imponującą. Kojarzą się z bardzo ciężkim i wymagającym treningiem. Na twarzach osób używających lin nieraz wręcz widać wkładany przez nie wysiłek i strużki potu, które spływają po ciele, by w ten sposób uregulować jego temperaturę. Liny pierwotnie były wykorzystywane głównie przez miłośników sztuk walki. Później stosowano je także na treningach osób uprawiających zawodowo piłkę nożną. Dziś natomiast są kojarzone z tradycyjnymi ćwiczeniami siłowymi oraz crossfitowymi, a dzięki temu można ich używać na dosłownie każdej siłowni i w każdym klubie fitness. Liny zmuszają ciało do bardzo intensywnej i aktywnej pracy. Wraz z nimi wykonuje się ćwiczenia typowo dynamiczne, które dbają i o siłę, i o kondycję oraz ogólną wytrzymałość organizmu. Nie jest to oczywiście proste. Dopiero z czasem osoby ćwiczące uczą się wykonywać poszczególne ruchy w równym tempie i przy odpowiednio wysokiej prędkości. Ćwiczenia z linami są natomiast bardzo zróżnicowane. Mogą polegać na m.in. biczowaniu, unoszeniu i wyciąganiu lin bądź kręceniu paskami.

Ćwiczenia dla każdego

Nie ma większych przeciwwskazań do wykonywania tego typu ćwiczeń. Każdy więc, kto tylko tego chce, może się nimi zająć. Wystarczy zapisać się do miejsca dysponującego takimi linami, czyli np. wykupić sobie karnet na dobrze wyposażoną siłownię. Lin można też oczywiście używać w domowych warunkach. Należy jednak wcześniej sprawdzić, czy w ogóle zmieszczą się one w domu, ponieważ wymagają one posiadania sporej ilości wolnej przestrzeni. Trening z linami powinien być wykonywany przynajmniej dwa razy w tygodniu. Tej częstotliwości ćwiczeń należy bezwzględnie się trzymać, jeżeli chce się, by aktywność naprawdę przynosiła dobre i zauważalne efekty. Oczywiście ćwiczenia z linami można też uzupełniać innymi formami aktywności fizycznej. Nigdy nie trzeba, a wręcz nie należy ograniczać się do uprawiania wyłącznie jednej dyscypliny sportowej. Skoro treningi z linami są treningami typowo siłowymi, warto zestawiać je z wysiłkami cardio, czyli np. z bieganiem bądź jazdą na rowerze.