zarzadzaniekaloriami.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie i diecie

liny do ćwiczeń
Sport

Liny do ćwiczeń – ciekawa alternatywa dla sztang i hantli

Aktywność fizyczna to sposób nie tylko na schudnięcie, ale również poprawę swojej kondycji fizycznej i wymodelowanie ciała. Najistotniejsze jest, aby była adekwatna do naszych możliwości i sprawiała nam przyjemność – to gwarancja, że nie zarzucimy jej po kilku treningach. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się liny do ćwiczeń – dlaczego warto z nich korzystać?

Liny do ćwiczeń – co to takiego

Monotonne treningi na siłowniach odchodzą coraz bardziej do lamusa, a wiele osób decyduje się na dużo bardziej różnorodny crossfit, gdzie liny do ćwiczeń mogą stanowić ciekawe urozmaicenie dla każdego treningu siłowo-wytrzymałościowego. Jest to po prostu lina, która w zależności od rodzajów, może różnić się materiałem, długością oraz średnicą. Taka najbardziej typowa ma długość od 5-9 metrów, średnicę o wielkości 4 cm i waży koło 10 kg. Z jej pomocą można wykonywać bardzo różne ćwiczenia, nawet tak popularne jak przysiady i pajacyki i jest ona również świetną alternatywą dla sztang czy hantli. Niesie ze sobą bardzo wiele zalet, nic więc dziwnego, że coraz częściej stosuje się ją w celu urozmaicenia różnorakich treningów.

Jakie partie ciała wyćwiczymy przy pomocy liny?

Z pomocą liny można wykonywać bardzo różne ćwiczenia i ruchy, co ma zasadniczy wpływ na naszą kondycję fizyczną. Przede wszystkim możemy ćwiczyć unoszenie, podciąganie, zamiatanie, wyciąganie, przeciąganie, kręcenie, biczowanie, co mam niebagatelny wpływ na poprawę koordynacji ruchów, wzrost siły oraz mięśni. Można z nią skakać, wykonywać przysiady, pajacyki, a najbardziej znane jest również falowanie.

W czasie ćwiczeń z liną aktywowane są przede wszystkim górne partie ciała takie jak ramiona, przedramiona oraz grzbiet, jeśli jednak dołączymy do tego również pracę nóg, np. wykonując równocześnie przysiady, to angażujemy w trening praktycznie całe ciało. Tym samym ćwiczenia z liną przynoszą bardzo dobre efekty dla poprawy ogólnej kondycji i zwiększają naszą siłę.

Jakich efektów możemy się spodziewać?

Aby ćwiczenia z pomocą liny do ćwiczeń przynosiły pożądane efekty, to niezbędne są do tego regularne treningi, które oczywiście będą dostosowane do naszych możliwości. Najistotniejsze efekty to przede wszystkim poprawa ogólnej kondycji fizycznej i zwiększenie naszej siły, a także zwiększenie wytrzymałości mięśni, większa odporność na kontuzje oraz rozbudowa tkanki mięśniowej.

Jak każde ćwiczenia, również te z liną, prowadzą do poprawy naszego metabolizmu i spalenia nadmiaru kalorii, które prowadzą do nadwagi. Nie trzeba również dodawać, że tym samym poprawia się wygląd naszej sylwetki i samopoczucie, co przekłada się na lepszy, ogólny stan zdrowia.

Jak więc widać, liny do ćwiczeń to ciekawa alternatywa dla hantli czy sztang, dzięki którym efektywnie urozmaicimy nasze codzienne treningi. A jak wiadomo, różnorodność to klucz do sukcesu. Warto więc próbować różnych aktywności i wykorzystywać przy tym nowe i ciekawe sprzęty, które być może staną się naszymi ulubionymi i sprawią, że jeszcze chętniej będziemy troszczyć się o naszą kondycję fizyczną.