zarzadzaniekaloriami.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie i diecie

kiedy do psychologa
Zdrowie

Jak wygrać z depresją?

Depresja sprawia, że stajesz się zupełnie innym człowiekiem niż wcześniej. Sam przestajesz siebie poznawać i nie masz przy tym pojęcia, jak sprawić, by twoje życie wróciło na dawny tor. Niegdyś, być może całkiem niedawno, mogłeś czerpać przyjemność nawet ze zjedzenia smacznego śniadania czy krótkiego spaceru z dziećmi i psem, a teraz nawet wakacje na zagranicznych wyspach nie byłyby w stanie wywołać u ciebie zwykłego uśmiechu czy minimalnego zadowolenia. W takim stanie nie da się funkcjonować, dlatego musisz się go pozbyć. Czy jest to zatem ten moment, kiedy do psychologa warto się wybrać? Absolutnie tak. Właśnie najlepiej by było, gdybyś udał się od razu do psychologa, terapeuty bądź psychiatry, ale jeśli w tym momencie nie masz na to siły lub pieniędzy, wypróbuj metody, które zastosujesz samodzielnie. Znajdziesz je poniżej.

Znajdź sobie jakiś cel

To normalne, że teraz wszystko wydaje ci się bezsensowne i jedyną przyjemność odczuwasz z leżenia w bezpiecznym łóżku. Musisz jednak opuścić tę przystań. Wiadomo, że nie masz na to ochoty, ale nawet o tym nie myśl. Do pewnych rzeczy trzeba się zmusić. A skoro jesteś w stanie wyjść rano do pracy, możesz też po powrocie z niej udać się chociażby na spacer. Każdego dnia zaplanuj sobie jakieś zadanie do wykonania i postaraj się je wypełnić. Zadania powinny być oczywiście proste. Przykład: półgodzinny spacer, krótka przejażdżka rowerowa, kawa ze znajomym czy wybranie się na zakupy po nową parę butów.

Jak wygrać z depresją?

Spróbuj też zmienić swoje podejście. Wiesz, że depresja to choroba, dlatego wiesz też, że możesz ją wyleczyć. Nie odzwierciedla ona twojego rzeczywistego stanu psychicznego. To, że teraz z niczego nie odczuwasz radości, nie znaczy wcale, że tak już będzie przez całe życie. Leczenie depresji możesz przeprowadzić tak samo jak leczenie infekcji gardła czy zapalenia płuc. Ustal plan działania i po prostu go realizuj. Czasem jednak nawet te metody nie działają, a jest to znak, że nastąpił moment, kiedy do psychologa po prostu trzeba się udać. Nie bój się tego zrobić. Odpowiedni specjalista na pewno na poważnie podejdzie do twojej sytuacji i pomoże ci się z nią uporać.

Niekiedy w przypadku głęboko rozwiniętej depresji konieczne jest także przyjmowanie środków farmakologicznych. Pomyśl o tym. Przedyskutuj sprawę z rodziną, przyjacielem bądź psychologiem i umów się na wstępną konsultację z psychiatrą, aby przynajmniej rozważyć opcję przyjmowania leków. Nie będziesz musiał brać ich do końca życia. Gdy twój stan się poprawi, one przestaną ci być potrzebne.