zarzadzaniekaloriami.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie i diecie

krótkowzroczność okulary
Zdrowie

Umów się na wizytę u okulisty

Na nasze zdrowie składa się bardzo wiele czynników. Najczęściej zauważamy dopiero jego brak poprzez dokuczliwe choroby,czy strzelanie w kościach. Jednak bardzo poważnie powinniśmy podejść do usterek naszego głównego zmysłu – wzroku.

Niestety, z wiekiem u ludzi naturalnie postępuje starzenie narządu wzroku, nazywane prezbiopią. Nie da się go uniknąć i rzadko możemy zaobserwować sędziwych ludzi czytających bez okularów. Bardzo wygodnym rozwiązaniem dla tej grupy są szkła progresywne, dzięki którym mogą widzieć ostro z bliska i z daleka.

Wizyta u okulisty

Kolejną, nie do końca naturalną wadą, jest krótkowzroczność – miopia. Bardzo niepokojący jest ciągły wzrost procenta światowej populacji dotkniętej tym problemem, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Najczęściej powtarzaną i trafną przyczyną jest ciągłe „gapienie się” w komputer.
Nie wiąże się to tylko z emitowanym światłem niebieskim, które męczy wzrok, ale także z brakiem ruchu dla oczu. Dosłownie zamykamy nasze gałki oczne w więzieniu naszego pokoju.

Jednak w obecnej sytuacji, gdy coraz częściej na formę zdalną zamieniamy zarówno pracę, rozrywkę, jak i kontakty ze znajomymi, nie jest tak prosto sprzedać komputer i zacząć patrzeć w horyzont.

Dlatego eksperci zalecają poważną organizację odpoczynku od komputera. Powinniśmy wyznaczyć sobie minimum kilka minut relaksacji wzroku na każdą godzinę wpatrywania się w monitor.

Co robić aby przynieść ulgę oczom?

Korzystne dla oczu jest między innymi:
– spoglądanie w dal z naprzemienną obserwacją bliskiego otoczenia,
– ciepło, pomagające odprężyć napięty narząd,
– ruch i skupianie wzroku, przykładowo podczas aktywności fizycznej,
– świeże powietrze,
– ciemność, przynosząca ulgę.
Dlatego warto wypisać sobie jak najwięcej zdrowych przerywników, jak np. spacer, medytacja, zabawa ze zwierzęciem czy po prostu serię ćwiczeń rozruszających widzenie.

Jednak gdy starszych i młodszych dopada krótkowzroczność okulary stają się dla nich najłatwiejszym rozwiązaniem. Świetnym dodatkiem są różne filtry nakładane na soczewki, przykładowo filtr niebieskiego światła do pracy przy komputerze.

Jednak postęp chorób cywilizacyjnych na szczęście goni rozwój technologii. Dzięki temu dostępna jest już możliwość usunięcia niepogłębiających się wad wzroku poprzez laserową korekcję. Dawniej ta metoda budziła sporo obaw, jednak z biegiem czasu zdobyła odpowiednią renomę, utwierdzającą jej bezpieczeństwo. Mimo wysokiego kosztu, perspektywa sokolego wzroku w kilka minut staje się bardzo kusząca dla szerokiego grona klientów,

Pomimo nowych możliwości, nie można przypominać sobie o zdrowiu jedynie gdy je tracimy. Warto regularnie (np. co rok) odwiedzić okulistę oraz kontrolować czas spędzony przed komputerem, zanim będzie za późno.