Kasza manna nie jest może najzdrowszą odmianą kaszy, ale mimo tego warto ją jeść. Zwłaszcza, jeśli ci smakuje. Dieta nie powinna być bowiem karą, a ma być czymś, co łatwo ci będzie utrzymać. Kasza manna ma natomiast tę zaletę, ze jest produktem lekkostrawnym, dobrze tolerowanym dosłownie przez wszystkich. Spokojnie możesz zatem włączyć ją do swojej codziennej diety, nawet jeśli zamierzasz się odchudzać albo już zacząłeś to robić. Kasza manna a odchudzanie – jak więc to połączenie wygląda w praktyce? Jakie dania możesz tworzyć z tego produktu, aby efektywnie i sumiennie tracić wagę i pozbywać się zbędnego tłuszczu?
Kasza manna na odchudzanie
Kaszę mannę tradycyjnie przygotowuje się po prostu poprzez połączenie jej z mlekiem. Nie zawsze jest to jednak dobry pomysł. Jeżeli bowiem nie tolerujesz laktozy (a wiele osób dorosłych traci zdolność do trawienia tej substancji), powinieneś unikać i mleka, i wszelkich innych artykułów nabiałowych. Zastępuj je wyrobami roślinnymi. Już w tym momencie w każdym dużym supermarkecie znajdziesz bogaty wybór różnorodnych alternatyw dla mleka. Możesz w nich przebierać i regularnie je testować. Znajdź po prostu taki napój roślinny, który najbardziej przypadnie ci do gustu. Kasza manna świetnie połączy się m.in. z mlekiem kokosowym, które wzbogaci jej smak i pozwoli ci go jeszcze lepiej wydobyć. Aby do takiego posiłku dodać jeszcze trochę zdrowych tłuszczy, gotową kaszę uzupełnij garścią orzechów włoskich. Możesz też wkroić do niej świeże lub mrożone owoce, a na sam koniec polać ją słodką polewą przygotowaną z naturalnego kakao, miodu i odrobiny wrzątku. Takim posiłkiem rozpoczynaj dzień. Na pewno doda ci on energii i sprawi, że nie będziesz mieć aż tak dużej ochoty na niezdrowe słodycze.
Walka z nadwagą
Kasza manna a odchudzanie – a czy jedzenie tego produktu wspomaga walkę z nadwagą? W pewnym stopniu na pewno. Mleczna kaszka przygotowana na słodko, wzbogacona niewielką ilością miodu, zaspokoi twój apetyt na słodycze. Będzie taką zdrową alternatywą dla zwykłej czekolady, ciastek czy batoników. Kasza manna sama w sobie nie ma może zbyt wielu wartości odżywczych, ale poprzez uzupełnienie jej odpowiednimi dodatkami zawsze zdołasz stworzyć z niej zdrowy i dietetyczny posiłek. Uważaj tylko na kalorie. Nie możesz bowiem przekroczyć swojego dziennego zapotrzebowania energetycznego, jeżeli nie chcesz przytyć. Na porcję stosuj maksymalnie pięć łyżek kaszy manny i zalewaj ją albo lekkim napojem roślinny, albo wodą. Miód możesz natomiast zastąpić jakimś słodzikiem. Dzięki temu kasza manna będzie mieć jeszcze mniej kalorii.