zarzadzaniekaloriami.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie i diecie

domowe sposoby na zawroty głowy
Zdrowie

Skuteczne domowe sposoby na zawroty głowy

Każda dolegliwość naszego organizmu może być podłożem bardziej zaawansowanych chorób. Nie zawsze jednak tak jest, ponieważ dyskomfort i dysfunkcyjność organizmu może także wynikać z bardzo prostych przyczyn, takich jak odwodnienie, zaawansowany wiek lub nawet jest konsekwencją uprawiania sportu i wytrenowanego ciała. Warto w pierwszym momencie leczenia, a także wspomagająco w trakcie leczenia farmakologicznego sięgnąć po naturalne metody, ćwiczenia lub leki pochodzenia roślinnego pomagające w terapii danej przypadłości. Taką przykrą dolegliwością są zawroty głowy. Jakie są ich przyczyny oraz jakie stosować domowe sposoby na zawroty głowy?

Jakie są przyczyny zawrotów głowy?

Zawroty głowy, to inaczej w języku potocznym „kręcenie się w głowie”. Jest to częsta dolegliwość, która dotyka ludzi w każdym wieku. Jej przyczyny mogą być błahe lub mieć podłoże bardziej poważnych schorzeń, które wymagają skrupulatnej analizy lekarskiej i dodatkowych badań.
Czy należy się martwić takimi incydentami? To zależy, czy występują one często i w jakich sytuacjach.
Pierwszą przyczyną zawrotów głowy jest odwodnienie organizmu. Gdy temperatura powietrza jest wysoka, bardzo szybko tracimy wodę z organizmu. Wraz z utratą wody pozbywamy się cennych elektrolitów. Zaburzenia w gospodarce wodno-elektrolitowej organizmu mogą nasilać bóle i zawroty głowy oraz szumy uszne. Dotknąć to może osób w podeszłym wieku. W grupie ryzyka są także osoby trenujące sport w takich warunkach.
Kolejną przyczyną dolegliwości jest podeszły wiek pacjenta. Dochodzi u niego do zaburzeń błędnika, często też jego układ krążenia nie jest tak wydajny jak wcześniej. Może to powodować ortostatyczne zmiany ciśnienia i zawroty głowy przy szybkiej zmianie pozycji z siedzącej lub leżącej na stojącą. Takie zawroty głowy występują też u zawodowych sportowców, gdyż zmienia się ich budowa i praca serca, co skutkuje zawrotami głowy i lekkimi omdleniami po zmianie pozycji leżącej na stojącą, szczególnie po porze snu.
Gdy dolegliwość ta pojawia się jednak często, może sugerować poważne choroby układowe, takie jak:
– stany zapalne ucha i błędnika,
– zmiany w ciśnieniu tętniczym,
– zaburzenia pracy serca,
– miażdżyca,
– hipoglikemia,
– padaczka,
– zatrucie,
– choroby tarczycy.

Domowe sposoby na leczenie zawrotów głowy

Zawroty głowy nie muszą wcale ustąpić po wyeliminowaniu poważnych schorzeń lub po podjęciu ich leczenia. Dobrze znać domowe i naturalne metody, które wspomogą terapię i będą przeciwdziałać częstym atakom zaburzeń równowagi.
Po pierwsze, należy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Szczególnie ważne jest to u osób starszych, których potrzeba pragnienia zmniejsza się wraz z wiekiem.
Po drugie należy zmienić codzienny tryb życia oraz dietę. Nadmiar kofeiny, teiny oraz alkoholu będzie sprzyjał zaburzeniom elektrolitów i powodował odwodnienie ciała. Należy także spożywać regularne posiłki i zadbać o dobry odpoczynek, w dobrze wentylowanym pomieszczeniu przy optymalnej temperaturze.
Dobrym pomysłem jest spożywanie zwiększonych ilości imbiru, gdyż obniża on ciśnienie krwi. Na zawroty głowy można także stosować herbatę z jemioły, miłorzębu japońskiego oraz dziurawca.