zarzadzaniekaloriami.pl

Blog tematyczny o zdrowiu, sporcie i diecie

waga w czasie okresu
Lifestyle

Waga w czasie okresu

Jeżeli jesteś właśnie na etapie rozprawiania się ze swoimi zbędnymi kilogramami, czyli po prostu zaczęłaś się odchudzać, najprawdopodobniej nabrałaś tendencji do ciągłego sprawdzania swojej masy ciała. Wchodzisz na wagę dosłownie codziennie. Być może nawet robisz to kilka razy dziennie w obawie o to, by przypadkiem nie przytyć i nie zjeść za dużo. Musisz jednak wiedzieć, że kilogramy nigdy nie spadają liniowo. Twoja masa ciała będzie się zmieniać w zależności od m.in. twojego cyklu menstruacyjnego. Waga w czasie okresu zazwyczaj wzrasta, o czym sama mogłaś się już wielokrotnie przekonać. A takim jej wzrostem w ogóle nie należy się martwić. Jest on czymś naturalnym.

Waga w czasie okresu

Ogólnie rzecz biorąc na pewno nie powinnaś ważyć się codziennie. Nigdy nie wpłynie to dobrze na twoją psychikę. Nawet jeśli cały czas zdrowo się odżywiasz i pilnujesz tego, by nie przekraczać dziennie zaleconych ci kalorii, może się zdarzyć tak, że pewnego dnia twoja waga wzrośnie, co może być spowodowane nagłym stresem, spożyciem nadmiernej ilości soli (wiąże ona wodę) czy właśnie początkiem okresu. Niektórzy psycholodzy uważają nawet, że codzienne ważenie się to prosta droga do wpadnięcia w poważne zaburzenia odżywiania. Zawalcz więc ze swoim zgubnym nałogiem, który niczego dobrego ci nie daje. Ustal sobie jeden dzień w tygodniu, w którym będziesz się ważyć i absolutnie nie wchodź na wagę w pozostałe dni. Odnotowaną masę ciała zapisuj sobie w notesie. W ten sposób będziesz na spokojnie kontrolować postępy, nie wywierając na sobie niepotrzebnej presji.

Zmiana masy ciała

Z wchodzenia na wagę możesz natomiast całkowicie zrezygnować podczas okresu i tuż przed nim, aby niepotrzebnie się nie dołować. Udowodniono naukowo, że masa ciała zmienia się w zależności od tego, na jakim etapie cyklu menstruacyjnego znajdujesz się w danym momencie. Już na kilka dni przed planowaną miesiączką zaczyna wzrastać. Waga w czasie okresu jest zwykle jeszcze wyższa, czasem nawet wyższa o jeden czy dwa kilogramy! Nie oznacza to jednak wcale, że przytyłaś. Jest to tylko znak, że twój organizm zgromadził w sobie większą ilość wody, której stopniowo będzie się pozbywać. Już po upływie kilku dni liczonych od momentu rozpoczęcia się miesiączki waga powinna wrócić do normy. Podobne wahania masy ciała towarzyszą kobietom przyjmującym środki antykoncepcyjne.

Waga nie zawsze jest natomiast dobrym odzwierciedleniem twojego wyglądu. Można ważyć więcej, a wyglądać świetnie, tak więc nie powinnaś aż tak bardzo się tym wszystkim przejmować. Patrz po prostu na swoje odbicie w lustrze. Wagę możesz nawet wyrzucić do kosza.