Jazda na rowerze to uniwersalny sport, który może uprawiać każdy bez względu na wiek. Na rowerze można jeździć prawie wszędzie, nie są potrzebne do tego specjalne stadiony czy hale sportowe. Choć do Holendrów jeszcze nam daleko, to coraz większa liczba Polaków zaczyna korzystać z rowerów.
Zalety jazdy na rowerze
Każdy kto dba o swoje zdrowie i kondycję powinien jeździć na rowerze. Nie koniecznie trzeba robić to codziennie, wystarczy 2-3 razy w tygodniu. Godzinna przejażdżka rowerowa w zupełności wystarczy, by skutecznie odstresować się po stresującym dniu w pracy. Pedałowanie pozwala na bezpośredni kontakt z naturą, która wycisza negatywne emocje, podczas jazdy uwalniają się także endorfiny (hormony szczęścia), które pozwalają spojrzeć na życie z radością i optymizmem.
Rodzinne wycieczki poza miasto to doskonały sposób na nawiązanie bardzo dobrych relacji z dziećmi, uczyć ich aktywnego sposobu życia i zapoznawać z najbliższą okolicą. Dzieci uwielbiają takie wyprawy i choć na kilka godzin zapominają o komputerze i smartphonie.
Coraz więcej osób przesiada się z własnych samochodów na rowery i codziennie dojeżdża na nich do pracy. W ten sposób nie tylko dbają nie tylko o kondycję, ale znacznie oszczędzają na kosztach paliwa i na czasie, bo nie muszą stać w gigantycznych korkach. O tyle jest łatwiejsze, że ścieżek rowerowych ciągle przybywa.
Kto powinien jeździć na rowerze?
Jeździć na rowerze może każdy, tylko bardzo zaawansowane choroby serca, kręgosłupa lub stawów mogą być przeciwwskazaniem. Szczególnie jazda na rowerze polecana jest dzieciom, osobom prowadzącym siedzący tryb życia, mającym problemy z zachowaniem prawidłowej sylwetki. Dobrze dobrany i ustawiony rower odciąża kręgosłup, prostuje plecy. Pedałowanie wzmacnia nie tylko mięśnie nóg, ale także kręgosłupa, bioder, rąk.
Wycieczki rowerowe znacznie zwiększają pojemność płuc, objętość serca, poprawiają krążenie. Dzięki temu cały organizm jest lepiej dotleniony, a zwłaszcza mózg, mniejszy się uczucie zmęczenia i znikną kłopoty z zasypianiem.
Jazda na rowerze efekty
Jazda rowerem bardzo sprzyja odchudzaniu i modelowaniu sylwetki, jest znacznie przyjemniejsza niż katorżniczy trening na siłowni lub bieganie, dodatkowo nie obciąża stawów i więzadeł.
Podczas godzinnej jazdy można spalić od 400 do 700 kcal. Niby nie tak dużo, ale biorąc pod uwagę także inne korzyści warto wybrać rower.
Treningi na rowerze należy zaczynać stopniowo, w zależności od kondycji. Dotyczy to zarówno czasu trwania, jak i prędkości. Organizm musi przyzwyczaić się do nowej formy aktywności. Z czasem obciążenia można zwiększać.
Jazda na rowerze, podobnie jak każda inna aktywność fizyczna, zwiększa metabolizm organizmu i przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej. W zależności od rodzaju treningu, zwiększony metabolizm utrzymuje się jeszcze przez kilka godzin.
Podczas treningu lepsze rezultaty przynosi jazda w równym tempie niż sprinty przekładane spokojną jazdą. Treningi najlepiej przeprowadzać codziennie, a jeżeli ktoś nie ma takich możliwości, to minimum 3 razy w tygodniu.
Jazda na rowerze pozwala na połączeniu przyjemnego z pożytecznym.